Atılım Otomasyon - İşinize Gereken Hızlı Çözümler - Hızlı Menü

İletişim

PLC Hata Bulma ve Arıza Giderme

PLC sistemi için Arıza Belirtileri ve Düzeltme İşlemleri Tüm LED’ler OFF  Besleme kaynağını kontol edin. PLC’ye vediğiniz beslemenin doğru olduğundan emin olun. Yani PLC için 24 Vdc besleme bekliyorsa...

PLC Hata Bulma ve Arıza Giderme

PLC sistemi için Arıza Belirtileri ve Düzeltme İşlemleri

Tüm LED’ler OFF 

  1. Besleme kaynağını kontol edin.
  2. PLC’ye vediğiniz beslemenin doğru olduğundan emin olun. Yani PLC için 24 Vdc besleme bekliyorsa 24 Vdc , 220 VAc besleme bekliyorsa 220 vac ile beslemeniz gereklidir.
  3. Besleme kaynağında enerji dalgalanması var mı ? Bunu tespit etmek için besleme kaynağının çıkışını ölçün.
  4. PLC ye bağladığınız besleme kaynağı ile başka cihazları da besliyorsanız bunları ayırın. Bu durumda PLC ‘nin LED’leri yandı ise besleme kaynağının gücü tüm diğer cihazları beslemek için yeterli değildir demektir. Diğer chazları beslemek için başka bir enerji kaynağı kullanın ya da mevcut enerji kaynağının kapasitesini artırın.
  5. Yukarıdaki adımlardan sonra ENERJİ ( POWER) LED i hala yanmıyorsa , PLC enerji kartını veya enerji girişi CPU üzerinde ise CPU’yu tedarikçi firmaya geri gönderin.

 HATA LED i yanıp sönüyor 

  1. Eğer HATA LED i yanıp sönüyorsa , problem geçersiz bir komut, haberleşme sorunu , geçersiz işlem olabilir. Hata kontrolleri dahili kontrollerdir ve berlirli hata kodları ile tanımlanırlar. İlgili hata kodul PLC’nin bu iş ayrılmış özel register’larından kontrol edilebilir.
  2. HATA LED’in kodlamasını üretici firmanın dokümanından kontrol etmekte fayda var. Çünkü her üretici için farklı bir yanıp sönme rengi, hızı vs gibi farklılıklar olabilir.

Giriş Sinyaline ait Arıza Tespiti

Giriş gösterge LED’leri OFF ise ,

1. Kabloyu kontrol edin.
2. Giriş terminallerini besleyen enerjiyi kontrol edin.
3.Eğer ilgili terminalde herhangi bir enerjilendirme sorunu yoksa PLC Giriş kartının ilgili kanalındaki devrede bir sıkıntı olabilir. Kabloyu boş bir kanala bağlayın , sinyal gelip gelmediğini kontrol edin. Sinya geliyorsa , kanal arızalı demektir, ya kartı değiştirin  ya da sinyali o kanaldan taşıyın.
4. Giriş terminaline enerji gelmiyorsa , sensörde bir roblem olabilir.  Beklediğiniz sinyal kuru kontak  bir dijital giriş ise kanalı ve kabloyu sensörü bypass ederek jumper ile test edebilirsiniz. Giriş sinyali bir analog sinyal ise 4-20 Ma simulator ile kartın ilgili kanalının sağlam olup olmadığını test edebilirsiniz.

Çıkış Sinyaline ait Arıza Tespiti

Çıkış gösterge LED’leri OFF ise ,

1. Kabloyu kontrol edin.
2. Çıkış terminallerini besleyen enerjiyi kontrol edin..
3. Eğer ilgili terminalde herhangi bir enerjilendirme sorunu yoksa çıkış sinyalini bağladığınız yükte bir sorun olabilir . Yükü tekrar kontrol edin.
4. Eğer yüke enerji gitmişyorsa PLC çıkış kartının ilgili kanalında bir sorun olabilir. Yükü başka bir kanala bağlayarak ( ve tabiki gerekli yazılım değişikliklerini de yaparak) tekrar deneyin.
5. Çıkış değerini yazılım üzerinde “Force”layarak verin. Bu şekilde yazılım hatalarını bypass etmiş olursunuz. Bu durumda LED yanıyorsa , yazılımınızı kontrol edin.
6. Ürün tedarikçisini arayın.


0 Yorum | ATL | Blogİletişim Kurun

Yardıma mı htiyacınız Var ?

İzmir, Torbalı, İTOP Organize Sanayi, İzmir Pancar Organize Sanayi

Bizi Arayın, Alanında Uzman Mühendislerimiz Sizlere Yardımcı Olsun!