Atılım Otomasyon - İşinize Gereken Hızlı Çözümler - Hızlı Menü

İletişim

Yüksek Performanslı HMI

Operatör grafik ekranlar için yeni bir döneminin başlama zamanı gelmedi mi? Güvenlik ve uyum standartları, pek çok firmayı kendi geleneksel grafiklerini, yüksek performanslı grafik ekranlara taşıması ...

Yüksek Performanslı HMI

Operatör grafik ekranlar için yeni bir döneminin başlama zamanı gelmedi mi?

Güvenlik ve uyum standartları, pek çok firmayı kendi geleneksel grafiklerini, yüksek performanslı grafik ekranlara taşıması için ikna etti.  Şüphesiz bu değişim operatörler için hayatı kolaylaştıran bir değişim oldu. Grafik ekran yetenekleri 1970′lerin başında ilk olarak  tanıtılmaya başladığında, iyi bir grafik ekran çiziminin nasıl olabileceğine dair bir yöntem ya da kılavuz yoktu. Bu durumda ekranlar, tesisin P&ID (boru ve entstrüman montaj şemaları) dokümanları temel alınarak hazırlandı. Grafik ekranlar, P&ID ‘lerin renkli ve dinamik gösterimleri haline geldi. P&ID ekranları, dinamik proses değerleri, renkler, şekil değişiklikleri serpiştirilmiş şekilde sunuldu. Bugüne kadar da aynı şekilde devam etti.

Bu tarz zaman içinde görüldü ki operasyon anlamında bir problem oluşturuyor. Operatöre acil durumda öncelikle uyarması gereken bilgileri yeteri kadar göstermiyor. Yeni başlayan bir operatör için ise ekranda o kadar bilgi varki, operasyon için gerçekten ihtiyacı olanları takip edemiyor. Bu da sorunlara karşı verilen tepkinin ve düzeltme eyleminin süresini uzatıyor.

Operatörlerin, tesisi daha iyi ve aktif şekilde işletebilmeleri için grafik tasarımını daha uygun şekilde hazırlamalıyız.

 O zaman bazı basit kuralları öne çıkaralım:

Şekil 1:

HMI bu şekilde olmamalı, P&I çizimin kopyası, 3d şekiller, animasyonlar, gölgeler arasında operatörün asıl görmesi gerekenler adeta saklanmış.

 

Şekil 2: İyi tasarlanmış bir HMI ‘da gereksiz bilgiler olmaz. Gri arka plan, ve sınırlı kullanılan renkler, az parlaklık, 2D çizimler ve ön plana çıkan proses değerleri.

 

Şekil 3: Analog gösterimler, operatörün otomatik olarak algılamasına yardımcı olur, ve sadece alarm oluştuğunda ortaya çıkan renk ise operatörün doğrudan alarma yönelmesini sağlar.

 

Şekil 4: Resim ve kelimelerin kullanımı

 

 

Şekil 5:Alarm gösterim şekilleri  nasıl olmalı.

 

Şekil 6:Trend grafiklerinde normal şartlardaki değerler ile anormal değerler birlikte görülmeli ki sorunun nerede olduğunu tespit edebilelim.

 

 


0 Yorum | ATL | Blogİletişim Kurun

Yardıma mı htiyacınız Var ?

İzmir, Torbalı, İTOP Organize Sanayi, İzmir Pancar Organize Sanayi

Bizi Arayın, Alanında Uzman Mühendislerimiz Sizlere Yardımcı Olsun!